Ciekawostki o pizzy

Ikoniczna włoska potrawa ma swoich zwolenników na całym świecie. Szczególnie dużą popularnością cieszy się podczas wszelkiego rodzaju imprez i spotkań z przyjaciółmi lub rodziną. Może być przygotowywana z różnymi dodatkami, wpisującymi się idealnie w upodobania osób, które ją będą jeść. Jest to także danie o bogatej historii, sięgającej nawet do czasów starożytnych! Mowa oczywiście o pizzy, z którą wiąże się wiele ciekawostek. O nich dowiesz się w przygotowanym przez nas artykule, dlatego zapraszamy do lektury!

 

Najbardziej klasyczna włoska pizza – Margherita

Tradycyjnie jest to placek pszenny z dodatkami inspirowanymi kolorami włoskiej flagi. Dodatki jakich użyto do stworzenia tego rodzaju pizzy to pomidory, bazylia oraz biały ser mozzarella. Margherita to z kolei nazwa dla klasycznej wersji tej włoskiej potrawy, a wzięła się ona od imienia królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, dla której to danie zostało przygotowane przez mistrza kulinarnego Raffaele Esposito.

 

Pizza ma aż 3000 lat!

W starożytności był to placek pszenny z dodatkiem ziół, który jedzono w Egipcie z okazji urodzin Faraona. Był traktowany jako forma pieczywa, a zarazem jako środek płatniczy między biedniejszymi warstwami społecznymi. Pizza uważana jest za włoskie danie w głównej mierze dlatego, że jej obecna wersja, jaką znamy po dziś dzień, została stworzona dopiero w 1889 roku przez wspomnianego już tutaj włoskiego kulinarnego mistrza Raffaele Esposito.

 

Pizza ma swój własny międzynarodowy dzień

Ze względu na popularność tego przysmaku, który chętnie jedzony jest nie tylko w całej Europie, ale też między innymi Ameryce, pizza dostała własny międzynarodowy dzień. Obchodzi się go 9 lutego, dlatego nie zapomnij wtedy zamówić tego doskonałego włoskiego dania.

 

Amerykanie to najwięksi miłośnicy pizzy na świecie

Według szacunkowych danych, w USA sprzedaje się aż 350 kawałków pizzy na sekundę. To jasno świadczy o tym, że amerykanów można zaliczyć do prawdziwych smakoszy tego włoskiego dania. Bardzo często pizzę podaje się z pieczarkami, szynką, papryką, salami i cebulą - są to najczęściej wybierane dodatki.

Jak widać pizza cieszy się więc nie tylko doskonałym smakiem, ale też niezwykle ciekawą historią!

0
Feed

Zostaw komentarz