Historia pizzy

Na przestrzeni wieków, jej smakiem rozkoszowali się zarówno najbiedniejsi, jak i monarchowie. Pochodząca z północnych Włoch potrawa znana jest obecnie na całym świecie. Można nazwać ją królową domówek, bowiem trudno wyobrazić sobie kameralne spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną bez tej wyjątkowej przekąski.

Mowa oczywiście o pizzy, która ludzkości podobno znana jest nawet od czasów starożytności! Oczywiście pizza z czasów antyku ma mniej wspólnego z tą, którą znamy dziś, niemniej mówiąc o historii tej potrawy, nie sposób nie wspomnieć o jej starożytnych początkach.

 

Czym była pizza w starożytności?

Suchym, okrągłym, a zarazem płaskim plackiem wykonanym z mąki, który bardziej przypominał znane nam obecnie pieczywo. To proste danie było zarezerwowane w głównej mierze dla ubogich, którzy nie mogli sobie pozwolić na bardziej wykwintne i bogatsze dania. Niemniej w Egipcie, wspomniane placki mączne uznawane były za swojego rodzaju walutę - bardziej na zasadzie barterowej niż faktycznej wymiany płatniczej.

 

Neapol – rodzinne miasto pizzy

Historia obecnie znanej nam pizzy zaczyna się w 1889 roku, kiedy to włoska para królewska postanowiła wybrać się na wycieczkę po całym swoim kraju. Tak trafili do Neapolu, gdzie zapragnęli spróbować potrawę łączącą prostotę i wyśmienity smak – zwyczajnie chcieli zjeść to samo, czym zajadali się ich poddani! Piekarz Raffaele Esposito postanowił więc przygotować im płaski, okrągły placek mączny, na którym położył pomidory, mozzarelę i bazylię. Proste danie, przypominające swoją barwą włoską flagę, zachwyciło parę królewską. Pizza po pewnym czasie stała się jednym z najsłynniejszych włoskich dań.

 

Z Europy do USA i na cały świat!

Imigranci włoscy, którzy postanowili wyprowadzić się do Stanów Zjednoczonych, nie zrezygnowali ze swoich tradycyjnych potraw. Okazało się, że pizza bardzo szybko podbiła serca wszystkich amerykanów. Danie to z USA różni się jednak od typowo włoskiej potrawy tym, że ma na sobie więcej przypraw i składników, ciasto jest także nieco grubsze. Niemniej po dotarciu do USA, nie potrzeba było wiele czasu, aby pizza stała się jednym z chętniej jadanych dań niemalże w każdym zakątku naszego globu.

0
Feed

Zostaw komentarz